Friday, October 4, 2013

Saving the Moola: September in review

If you haven't yet read our State of Our House Address and saw my big announcement, I am now a stay-at-home mama! This change may not permanent, but for the foreseeable future, I will be staying home with my Bug and managing our home.

This definitely means a drop in income, but I will have more time to manage our home even more effectively, which will help us save money. September was a great month in terms of our finances, and I'm so happy for that. Our car loan is now paid off more than 40%, and I'm hoping we can get it 50% done in October. That might be a long shot, but I'm hopeful!

If you haven't yet checked out our best ways to produce extra income post, you'll definitely want to check it out. I present my best ideas for producing extra income without taking on a traditional job. Whether you're a stay-at-home mama or cannot or will not leave your home for one reason or another, there are ways to produce income if you're in need of money.

The savings represented below take into account what we have to spend to save money. For instance, with our raspberry jam, I took into account how much we paid for the raspberries, pectin and sugar used to make the jam, then figured out how much we would have spent to see how much we truly saved. Some of the things we did to save money in September include:
  • I cut Jason's hair. Savings: $12
  • We busted out our drying racks and began line drying clothes. If we used our apartment complex's dryer, we would spend $1.50 per load to dry. We did not bring out our dryer racks until it was almost the end of the month, so our savings wasn't too high, but it'll be higher in October. Savings: $3
  • We made a batch of homemade laundry detergent. One batch lasts about one month. Savings: $3
  • We made glass cleaner. Savings: $1
  • We canned 4 pints of tomatoes from our garden. Savings: $2
  • We froze 2 half pints of cherry tomatoes from our garden and my parents' garden. Savings: $1
  • We canned two batches of raspberry jam. Savings: $24
  • Jason learned how to bake bread from scratch and began baking bread for our family each week. Each loaf is about 70 cents to make and we spend $1.70 on a comparable loaf at the store. Savings: $12
Total savings: $58

Then there are things that it's difficult to figure out the dollar savings for, but I'm rather certain they save us money. Like making breakfast, lunch and dinner at home each day. Using cloth napkins instead of paper napkins. Using cloth diapers rather than paper diapers. Feeding Bug breast milk instead of formula {actually, some of these might be easy to figure out, but still, you get the idea}. I just presented some of the things we did to save money this month above. I hope it encourages you to reach beyond your normal frugal activities and try new ones. A frugal lifestyle isn't always easy, and boy is it work, but it is very much worth it.

No comments: